VESTI:
Početna / vesti / reportaže / FESTIVALSKI DEO SAJMA: Defile, koncerti, maskenbal, folklor…
FESTIVALSKI DEO SAJMA: Defile, koncerti, maskenbal, folklor…

FESTIVALSKI DEO SAJMA: Defile, koncerti, maskenbal, folklor…

Počelo je tradicionalnim praskom iz prangija, potpaljivanjem sušare iz koje se ve sutradan služila topla suva šljiva. Potpaljivanje su obavili članovi folklornog ansambla Kulturno-umetničkog društva „Krušik – Plastika”, pobednici nedavno održanog festivala dečjeg folklora u Prilikama kod Ivanjice.

U divnoj avgustovskoj večeri prisutnim učesnicima Sajma, prvim gostima i brojnim sugrađanima, obratio se Nenad Stevanović, predsednik Opštine Osečina, koji je svima poželeo dobrodošlicu na jubilarni 10. Sajam šljiva, izrazivši nadu da će ova trodnevna privredno-turistička i kulturno-zabavna manifestacija biti još posećenija i uspešnija od prethodnih. Potom se razvilo kolo, u kojem su mladima društvo pravili i odrasli…

U Muzejskom odeljnju otvorena je izložbe „Male priče iz Velikog rata”, koja je rezultat dobre saradnje sa Medija centrom „Odbrana”, Savezom potomaka ratnika Srbije 1912-1920 i Vojnim muzejom u Beogradu, bio je prvi sadržaj u okviru raznovrsnog sajamskog programa. O postavci koja predstavlja svojevrsni album sećanja na slavne pretke – učesnike Prvog svetskog rata, pred brojnim posetiocima govorili su autori…

Posle toga, u obližnjoj Galeriji, otvorena je izložba pod nazivom „Kolekcija – radovi iz zbirke Osečine”, na kojoj su postavljena dela grupe internacionalnih umetnika okupljenih oko projekta „Nature & Art” (Priroda i umetnost) , koji je od 2012. godine dobio svoju bazu u Osečini. Akademski slikar magistar Đorđe Stanojević izvršio je izbor dela za ovu postavku.

Iste večeri, u restoranskom delu motela Sportskog centra održana je revija dokumentarno-etnološkog filma, na kojoj su svoja najnovija ostvarenja predstavili Dobrivoje i Dobrila Pantelić i grupa njihovih prijatelji iz ove branše.

Na dan otvaranja Sajma, dok su gosti dočekivani u opštini i posle otvaranja posluženi na koktelu u restoranskom delu Sportskog centra, a izlagači predstavljali svoja dostignuća i mogućnosti, brojni animatori i učesnici zadržavali su pažnju gostiju na „Poselu kod Lampeka”, oko sušare, kazana za pečenje rakije i kuvanje pekmeza, zatim na improvizovanom „Trgu starih zanata” ili izložbi „Zlatne ruke”, odnosno u „Ulici dečjih koještarija”…

Razigrani folkorni ansambl iz Portugalije, kao i domaće Kulturno-umetničko društvo „Krušik Plastika”, onda pevačke grupe, vokalni solisti i instrumentalisti umeli su da itekako izmame aplauze na otvorenoj sceni. A na terenu za male sportove, mališani iz Predškolske ustanove „Lane” sa svojim „Maskenbalom” u predvečerje i grupa „Amadeus” kasnije celovečernjim koncertom uz vatromet izazvali ovacije brojne publike…

         …Sjajna izložba rukotvorina iz domaće radinosti „Zlatne ruke”, opet, bogat kulturno-umetničkog programa, u kome su učestvovali: Pevačka izvorna grupa „Dubljanski zvuci“, KUD „Zora“ iz Beograda kao i muzička grupa gostiju iz Portugalije, onda zanimljivo takmičenje u govorenju zdravica, koje ima za cilj da čuva, neguje i podstiče usmeno besedništvo i obogaćuje kulturni program u toku Sajma šljiva…

…I sve tako do još jednog veličanstvenog defilea mladosti i lepote Podgorine, ali i dragih gostiju iz prijateljskih sredina sa raznih strana u režiji Gordane Gladović. Kroz dugi špalir ozarenih građana, gostiju i domaćina rame uz rame, prodefilovalo je nekoliko stotina mladih u kostimima koji su povezali davna i sadašnja vremena, daleke i ovdašnje prostore, nostaličnost i optimizam…A, uveče, na koncertu, sve do duboko u noć, vodile su odabrane pesme u izvođenju Marinka Rokvića i njegovog mlađeg sina Marka…

Poslednjeg dana Sajma, na otvaranju nove biciklističke staze, koja je rezultat projekta „Vožnja koja će promeniti” opštinske Kancelarije za mlade i Ministarstva omladine i sporta, bili su prisutni predstavnik ovog Ministarstva Bogdan Knežević, zatim opštinski funkcioneri, predsednik biciklističkog kluba Crvena zvezda sa svojim takmičarima, od kojih je na ime razvoja biciklizma usledio poklon-uramljeni deres slavnog kluba, onda biciklisti iz Valjeva, Osečine i okoline. Podeljene su svima brošure u kojima je prikazana biciklistička staza, odnosno trasa, sa svim važnim lokalitetima. Onda je četrdesetak odvažnih ljubitelja dvotočkaša na sopstveni pogon i prirode obavila vožnju do „Tešmanovog konaka” u Bastavu, ovdašnje popularne turističke destinacije…

Sva tri dana „treštala” je bučna muzika iz ugostiteljskih objekata i šatri, ulični zadimljeni roštiljski punktovi i tezge načičkane raznovrstnom robom, posebno onom sa „buvljaka”, kao i plesačice „oko šipke”, možda nisu najsrećniji dekor za jednu ovakvu manifestaciju. Međutim, sve to ima svoje „konzumente”, odnosno publiku… Oganizatori su se više nego ikad do sada potrudili da ih što više udalje od centralnih sajamskih dešavanja, prilično su u tome uspeli, ali i ubuduće moraju o tome da storog računa kako „vašarski” deo ne bi potisnuo i stavio u drugi plan sadržaja zbog kojih je ova manifestacija i nastala.

Scroll To Top