ВЕСТИ:
Почетна / вести / репортаже / ФЕСТИВАЛСКИ ДЕО САЈМА: Дефиле, концерти, маскенбал, фолклор…
ФЕСТИВАЛСКИ ДЕО САЈМА: Дефиле, концерти, маскенбал, фолклор…

ФЕСТИВАЛСКИ ДЕО САЈМА: Дефиле, концерти, маскенбал, фолклор…

Почело је традиционалним праском из прангија, потпаљивањем сушаре из које се ве сутрадан служила топла сува шљива. Потпаљивање су обавили чланови фолклорног ансамбла Културно-уметничког друштва „Крушик – Пластика”, победници недавно одржаног фестивала дечјег фолклора у Приликама код Ивањице.

У дивној августовској вечери присутним учесницима Сајма, првим гостима и бројним суграђанима, обратио се Ненад Стевановић, председник Општине Осечина, који је свима пожелео добродошлицу на јубиларни 10. Сајам шљива, изразивши наду да ће ова тродневна привредно-туристичка и културно-забавна манифестација бити још посећенија и успешнија од претходних. Потом се развило коло, у којем су младима друштво правили и одрасли…

У Музејском одељњу отворена је изложбе „Мале приче из Великог рата”, која је резултат добре сарадње са Медија центром „Одбрана”, Савезом потомака ратника Србије 1912-1920 и Војним музејом у Београду, био је први садржај у оквиру разноврсног сајамског програма. О поставци која представља својеврсни албум сећања на славне претке – учеснике Првог светског рата, пред бројним посетиоцима говорили су аутори…

После тога, у оближњој Галерији, отворена је изложба под називом „Колекција – радови из збирке Осечине”, на којој су постављена дела групе интернационалних уметника окупљених око пројекта „Nature & Art” (Природа и уметност) , који је од 2012. године добио своју базу у Осечини. Академски сликар магистар Ђорђе Станојевић извршио је избор дела за ову поставку.

Исте вечери, у ресторанском делу мотела Спортског центра одржана је ревија документарно-етнолошког филма, на којој су своја најновија остварења представили Добривоје и Добрила Пантелић и група њихових пријатељи из ове бранше.

На дан отварања Сајма, док су гости дочекивани у општини и после отварања послужени на коктелу у ресторанском делу Спортског центра, а излагачи представљали своја достигнућа и могућности, бројни аниматори и учесници задржавали су пажњу гостију на „Поселу код Лампека”, око сушаре, казана за печење ракије и кување пекмеза, затим на импровизованом „Тргу старих заната” или изложби „Златне руке”, односно у „Улици дечјих којештарија”…

Разиграни фолкорни ансамбл из Португалије, као и домаће Културно-уметничко друштво „Крушик Пластика”, онда певачке групе, вокални солисти и инструменталисти умели су да итекако измаме аплаузе на отвореној сцени. А на терену за мале спортове, малишани из Предшколске установе „Лане” са својим „Маскенбалом” у предвечерје и група „Амадеус” касније целовечерњим концертом уз ватромет изазвали овације бројне публике…

         …Сјајна изложба рукотворина из домаће радиности „Златне руке”, опет, богат културно-уметничког програма, у коме су учествовали: Певачка изворна група „Дубљански звуци“, КУД „Зора“ из Београда као и музичка група гостију из Португалије, онда занимљиво такмичење у говорењу здравица, које има за циљ да чува, негује и подстиче усмено беседништво и обогаћује културни програм у току Сајма шљива…

…И све тако до још једног величанственог дефилеа младости и лепоте Подгорине, али и драгих гостију из пријатељских средина са разних страна у режији Гордане Гладовић. Кроз дуги шпалир озарених грађана, гостију и домаћина раме уз раме, продефиловало је неколико стотина младих у костимима који су повезали давна и садашња времена, далеке и овдашње просторе, носталичност и оптимизам…А, увече, на концерту, све до дубоко у ноћ, водиле су одабране песме у извођењу Маринка Роквића и његовог млађег сина Марка…

Последњег дана Сајма, на отварању нове бициклистичке стазе, која је резултат пројекта „Вожња која ће променити” општинске Канцеларије за младе и Министарства омладине и спорта, били су присутни представник овог Министарства Богдан Кнежевић, затим општински функционери, председник бициклистичког клуба Црвена звезда са својим такмичарима, од којих је на име развоја бициклизма уследио поклон-урамљени дерес славног клуба, онда бициклисти из Ваљева, Осечине и околине. Подељене су свима брошуре у којима је приказана бициклистичка стаза, односно траса, са свим важним локалитетима. Онда је четрдесетак одважних љубитеља двоточкаша на сопствени погон и природе обавила вожњу до „Тешмановог конака” у Баставу, овдашње популарне туристичке дестинације…

Сва три дана „трештала” је бучна музика из угоститељских објеката и шатри, улични задимљени роштиљски пунктови и тезге начичкане разноврстном робом, посебно оном са „бувљака”, као и плесачице „око шипке”, можда нису најсрећнији декор за једну овакву манифестацију. Међутим, све то има своје „конзументе”, односно публику… Оганизатори су се више него икад до сада потрудили да их што више удаље од централних сајамских дешавања, прилично су у томе успели, али и убудуће морају о томе да сторог рачуна како „вашарски” део не би потиснуо и ставио у други план садржаја због којих је ова манифестација и настала.

Scroll To Top